Vsako leto 22. marca od leta 1993, obeležujemo svetovni dan voda, katerega letošnja tema je osredotočena na ohranjanje ledenikov. Namen mednarodnega leta in svetovnega dneva ledenikov je ozaveščanje o pospešenem taljenju ledenikov in njihovimi posledicami.
Od sredine 19. stoletja so se ledeniki po svetu znatno zmanjšali. S satelitskim beleženjem je bilo ugotovljeno, da se debelina ledenikov od leta 1976 v povprečju zmanjšala za približno 14 metrov. Slednje je prispevalo več kot 22 milimetrov dviga svetovne morske gladine. Po projekcijah naj bi do leta 2050 območja, kjer danes živi 300 milijonov ljudi, ležala pod gladino povprečnih letnih obalnih poplav. Zaradi taljenja ledenikov v gorah nastaja vse več ledeniških jezer, ki predstavljajo večjo nevarnost poplav v primeru nenadnega razlitja.
Ledeniki se ne spreminjajo hitro. Vseeno pa njihovo taljenje prinaša s seboj sporočilo podnebnih sprememb. Triglavski ledenik in Ledenik pod Skuto sta zadnja ohranjena ledenika v Sloveniji ter predstavljata ostanke pleistocenske poledenitve na skrajnem jugovzhodnem robu Alp. V letih 2022–2023 smo zaradi visokih temperatur in pomanjkanja snežne odeje zabeležili izjemno hitro taljenje obeh ledenikov, kar dodatno potrjuje močan vpliv globalnega segrevanja.
Svetovni dan voda vedno nudi priložnost za premislek o različnih aktualnih temah, povezanih z vodo, ki je ključna za naše preživetje. S trajnostnim ravnanjem lahko vsak z majhnim prispevkom spremeni življenje nekoga drugega.