OŠ Gornja Radgona se je letos že petič zapored tradicionalno vključila v Dneve evropske kulturne dediščine in v Tednu kulturne dediščine, ki traja v času od 28. 9. do 12. 10. 2024 izvedla poleg ostalih aktivnosti učencev razredne stopnje tudi kulturni dan za učence 8. razredov na temo „Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav“.
Za 50 učencev 8. razredov OŠ Gor. Radgona, razredničarki Tamaro K. Roškar in Bernardo Rožman, učitelja spremljevalca Tomaža Loperta in Borisa Gosaka, 7 dijakov iz Gimnazije Borg iz Bad Radkersburga s prof. slovenščine, mag. Normo Bale in prvič celo gostov iz OŠ Kapela, treh učencev 8. razreda z učiteljico Martino Zelnik, je bil kulturni dan, poimenovan „Po kulturni poti čez radgonski most“ izveden v petek, 4. 10. 2024.
Na kulturni poti, ki nas je najprej vodila do mejne reke Mure in radgonskega mostu, kjer smo se srečali z dijaki Gimnazije Borg in sta se nam pridružila ravnatelj Gimnazije Borg, prof. mag. Hannes Schuster in ravnatelj OŠ Gornja Radgona, Dejan Kokol, nas je čakalo veliko zanimivih vsebin, ki jih učenci in dijaki nimajo priložnosti spoznati v času pouka, zato so takšni dnevi dejavnosti posebej zanimivi, saj v sproščenem vzdušju izven šolskih učilnic poteka učenje za življenje s poudarkom na zavedanju pomena kulturne dediščine za domači kraj, spoštovanja prednikov ter spoznavanja življenja v skupnosti nekoč in danes, obenem pa se krepijo tudi prijateljske vezi.
Učenci OŠ Gor. Radgona in OŠ Kapela so se po jutranjem pozdravu z dijaki, spremljevalci in obema ravnateljema na mostu prijateljstva odpravili v Bad Radkersburg, kjer so si pod strokovnim vodstvom zgodovinarke mag. Mateje Močnik Nedog ogledali bogato muzejsko zbirko „Muzeja v stari orožarni“ (Museum im alten Zeughaus). Vodenju po muzeju se nam je pridružila tudi višja konzervatorska sodelavka, ga. Milena Antonič iz Zavoda za kulturno dediščino Slovenije, Območna enota Maribor in spremljala aktivnosti celotnega dne.
Dijaki Gimnazije Borg pa so se medtem napotili v Gornjo Radgono in si ogledali JZ Knjižnico, kjer sta jih sprejeli direktorica Andreja Vučak Hribar in višja knjižničarka Katarina Rauter, nato pa so si ogledali še muzej Špital, kjer jih je sprejela vodja muzeja, ga. Katja Bajec in jih popeljala po muzejskih prostorih.
Malo pred 11.00 uro sta se obe skupini srečali na radgonskem gradu, kjer so za slastno grajsko malico tradicionalno poskrbeli dijaki in mentorici, učiteljica kuharstva, ga. Zdenka Mesarič in učiteljica strežbe Ksenija Maučec Kisilak iz Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci.
Nato je gospodar gradu, g. Samo Tuš popeljal učence in dijake na ogled grajskih prostorov, vključno z učilnico iz nekdanjih časov, ko je na gradu domovala osnovna šola, istočasno sta se izvedli tudi muzejska delavnica pozlate, ki sta jo pripravili kustosinji Matka Stergar in Renata Čeh iz Pokrajinskega gradu Ptuj Ormož in delavnica improvizacijskega gledališča, s katero je vse udeležence pestrega dogajanja na gradu navdušila mentorica šolske IMPRO skupine „Radgonska deca“, Mojca Frim.
Po vseh končanih dejavnostih kulturnega dne se je vsem udeležencem zahvalila za ustvarjalno in aktivno sodelovanje vodja kulturnega dne, Romana S. Žnuderl, koordinatorka kulturno umetnostne vzgoje na OŠ Gornja Radgona.
Objave v medijih:
Spletna stran OŠ Kapela, 7. 10. 2024