Tema tedna otroka v letu 2023 je »Zakaji in zatoji radovednosti«. Raziskovanje sveta z otroško radovednostjo nam odpira poti do drugačnih pogledov in novih, nepričakovanih spoznanj. Otroci že zelo zgodaj začnejo kazati radovednost s spraševanjem ter željo po odkrivanju nečesa novega, pri čemer so radovedni do vsega, kar počnejo oz. kar opazujejo. Otroško radovednost lahko spodbujamo z različnimi izzivi, nalogami, dejavnostmi in igrami.

Na Osnovni šoli Gornja Radgona  smo na podlagi predlogov učencev in učiteljev sprejeli aktivnosti, ki so se izvajale v tednu otroka, in sicer:
– je bil to za učence teden brez domačih nalog,
– učitelji so pouk bolj pogosto izvajali na prostem, v učilnici v naravi,
– ta teden smo jedilnik prilagodili željam učencev,
– v avli šole je športna pedagoginja Jožica Zih z učenci v glavnih odmorih izvaja gibalne aktivnosti v obliki plesa, tabate, razgibavanja in vajami BrainGyma,
– v avli šole so svetovalne delavke postavile omizja, kjer so se učenci igrali različne družabne in miselne igre.

V tednu otroka so za vse učence potekale tudi preventivne delavnice, ki so povezane s temo »Duševno zdravje otrok in mladih«. To je že drugo leto naša prioritetna tema šolske skupnosti, ki ji skozi celotno šolsko leto posvečamo veliko pozornosti.

V tednu otroka smo na šoli izvedli preventivne delavnice na temo:
– “Ne drogam in drugim odvisnostim” (9. razred)
– “Psihološka prva pomoč” (8. razred)
– “Ne nasilju” (7. razred, NIS3)
– “Preventiva na področju duševnega zdravja” (6. razred)
– “O nasilju malo drugače” (5. razred)
– Debatna delavnica “Kaj zmorem – zakaji in zatoji” (1. – 4. razred)
– “Izražanje čustev” (1. – 4. razred)
– Gledališka predstava “Ujeti se ne dam” (1. – 5. razred, NIS1, NIS2)

Učenci so v sproščenem in ustvarjalnem okolju pridobili številne veščine in znanja, ki jim bodo v pomoč v vsakdanjem življenju. Utrinke tedna otroka si lahko ogledate tukaj.

Mentorica skupnosti učencev šole:
Nika Forjanič Huber